Värmespolar

onsdag, 5 augusti, 2015 av Camilla Thulin
Ett välskött långt hår håller sig fint i minst en vecka. Antingen låter man håret självtorka dagtid och har det naturligt, eller så blåser man det torrt.

Remington-Curl-H0747

 

Men varför inte prova värmespolar för att få lite fall och volym? Vet man att värmespolarna ska i, så kan man preparera det blöta håret med lite mousse. Idag rullar man sällan vått hår.

När man rullar håret behöver man inte vara så noggrann, ta stora partier, det viktiga är att håret rullas bakåt, för att få ett snyggt fall. Riktigt varma rullar behöver inte sitta i mer än tio minuter. Och låter man rullarna svalna i håret får man ett mer långvarigt resultat. Det är bara att gå hem och öva. Att bli händig med sitt hår tar några gånger. Ingen kunskap är gratis.

 

Kommentera

Lästips

Vintage fashion

av Camilla Thulin onsdag, 8 april, 2015

Traditionell kvinna

av Camilla Thulin söndag, 20 januari, 2013

Sommarens bästa rosé

av Camilla Thulin söndag, 7 juli, 2013

Fina händer

av Camilla Thulin söndag, 22 september, 2013

Klänningen, del 2.

av Camilla Thulin söndag, 21 april, 2013

Bardots rutor

av Camilla Thulin onsdag, 29 april, 2015

Friterad blomkål

av Camilla Thulin söndag, 24 februari, 2013

Madame Grès, del 1.

av Camilla Thulin söndag, 28 maj, 2017

Fru Bloomer och byxan

av Camilla Thulin onsdag, 3 december, 2014

Älskade body!

av Camilla Thulin söndag, 6 september, 2015
Bläddra i arkivet